Anglys – kaitru, pigu, patogu

anglys

Anglys – efektyviausias ir daugelį metų populiarus kietasis kuras ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje (kiekvienais metais sudeginama maždaug 5000 mln. tonų anglies). Akmens anglys formuojasi iš sutankintų, sukietintų, chemiškai apdorotų augalų liekanų. Iškasti anglis įvairiose šalyse galima ir visiškai žemės paviršiuje, o kartais tenka ieškoti giliau nei 2,5 km. Dideliuose karjeruose šis procesas vyksta atviruoju būdu, o kitur – šachtiniu. Anglių kasyba itin suspartėjo tuo laikmečiu, kai buvo išrastas garo katilas – 1680 m. jo mechanizmą pirmąkart pademonstravo D. Papinas. Nors daugiausia anglies randama JAV, Kinijoje, Indijoje, tačiau į Lietuvą anglys vežamos daugiausia iš Rusijos, Kuzbaso regionų. Mūsų šalyje akmens anglys vertinamos dėl žemesnės nei kitos kuro rūšys kainos, kaitrumo bei šio kuro prieinamumo.

Lietuvoje galima įsigyti plautų akmens anglių. Tai –  išgryninta stambi akmens anglis, iš kurios specialiuose fabrikuose plovimo būdu išvaloma nedegi uoliena bei nusijojami stambūs gabalai. Plaunant atskiriamos priemaišos – gruntas, smėlis, akmenys. Kuo stambesnė akmens anglis, tuo ji ilgiau užtikrina degimą bei palaiko kaitrą. PlautosDom ir DPK markės akmens anglys yra populiariausios anglies rūšys Lietuvoje. Ekspertai tvirtina, jog plautos anglys už įprastas pranašesnės tuo, jog visiškai sudega ir nelieka kaip neplautoje jokių likučių. O štai granuliuotos akmens anglys yra išsijotos iki reikiamos 5-25 mm frakcijos ir tinka granuliniams katilams. 50-60 mm vienodo dydžio anglies briketai pasižymi ilgesniu degimo periodu bei tolygia degimo temperatūra.

Šios rūšies kietasis kuras skiriasi pagal frakciją, drėgnį, peleningumą, sieros kiekį (kuo jis mažesnis, tuo mažiau į aplinką išskiriama kenksmingų medžiagų) ir energetinę vertę. Tai – svarbiausia anglių charakteristika, pagal kurią reikėtų rinktis jas perkant.Akmens anglių degimo procesas vyksta, kai temperatūra yra 900 – 1200 laipsnių.

Anglis galima suskirstyti į stambumo klases:

  • DPK (60-130 mm);
  • DO (25-60 mm);
  • D granulinė (6-25 mm).

Perkant anglis galima pasirinkti kiekvienam patogų pakavimo būdą, nuo kurio priklauso sandėliavimas. Jei nėra problemų laisvai paberti anglis, galima rinktis jas palaidas (tik reikėtų apdengiant apsaugoti nuo kritulių), o mėgstantys tvarką ir neturintys pakankamai vietos kurui, gali pirkti jas sufasuotas į didmaišius ar į mažesnius maišelius.