Alpakos – ne vien įžymios dėl savo išvaizdos, kailio, kuris yra šiltesnis už žąsų pūkus ir pralaidesnis orui nei termo mezginiai. Šie gyvūnai turi keletą nuostabių asmenybės bruožų. Štai keletas dalykų, kurių galbūt nežinote apie alpakas:
- Alpakos yra senovės gyvūnai. Manoma, kad, kaip ir lamas, alpakas daugiau nei prieš 6000 metų prijaukino inkai, augindami jas dėl brangios vilnos. Tuo metu alpakų pluoštas dėl aukštos kokybės ir universalumo buvo skirtas tik elitiniams ir kilmingiems žmonėms. Iš pradžių alpakos buvo auginamos daugiausia Peru, tačiau vėliau jos buvo atgabentos ir į kitus regionus. Jų vis dar gausu Anduose ir šiandien.
- Alpakų populiacijos skaičius auga. Tik prieš pusę amžiaus vienintelės alpakos, kurias buvo galima pamatyti Jungtinėse Amerikos Valstijose, gyveno zoologijos soduose. Tik 1984 m. nedidelė gyvūnų importuotojų grupė į JAV ir Kanadą atgabeno pirmąją kruopščiai atrinktą alpakų bandą. Šiaurės Amerikos alpakų banda išaugo iš vos kelių gyvūnų, gyvenančių zoologijos soduose ir privačiuose ūkiuose, iki daugiau nei 250 000. Jų yra visose valstijose, o Ohajo valstijoje šių gyvūnų populiacija yra didžiausia.
- Alpakos gali būti gydomieji gyvūnai. Dažniausiai, kai dauguma žmonių išgirsta terminą „terapinis gyvūnas“, jie pagalvoja apie šunis. Tačiau terapinės alpakos vis labiau plinta ligoninėse, sveikatos priežiūros įstaigose ir senelių namuose visame pasaulyje. „Pet Partners“, didžiausia ir bene labiausiai žinoma terapinių gyvūnų grupė JAV, laiko apie 20 lamų ir alpakų. Pasirodo, jog šie gyvūnai yra puikūs žygių partneriai ar tiesiog kompanionai.
- Alpakų jaunikliai vadinami „Cria“. Šių gyvūnų nėštumo laikotarpis trunka apie 11 mėnesių ir paprastai susilaukia tik vieno kūdikio. Kaip ir lamos, alpakų jaunikliai yra žinomi kaip „krijos“. Terminas „cria“, verčiant iš ispanų kalbos, tiesiogiai reiškia žodį „veisimas“. Alpakos naujagymis paprastai sveria nuo 10 iki 17 svarų (4,5–7,7 kilogramo) .
- Alpakos auginamos dėl savo vilnos. Dauguma jų kerpamos kasmet. Šių gyvūnų pluoštas yra kaip avies vilna, tik šiltesnis ir mažiau niežtintis. Kadangi jame nėra aliejaus lanolino, jis yra hipoalergiškas ir nereikalauja aukštos temperatūros bei stiprių cheminių medžiagų apdorojimo metu. Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO) duomenimis, alpakų pluoštas yra smulkus, šilkinis ir įvairių natūralių spalvų – nuo rausvai-rudos iki rožiniai-pilkos spalvos. Jis yra toks nedegus, kad atitinka JAV vartotojų produktų saugos komisijos griežtas specifikacijas kaip 1 klasės pluoštas. Jis yra atsparus vandeniui ir imituoja medvilnę savo gebėjimu pašalinti drėgmę. Labai svarbu, jei perkate alpakų pluoštą, įsitikinkite, kad jis gaunamas etiškai ir tvariai. Amerikos mados dizainerių taryba (CFDA) rekomenduoja pirkti alpakų vilną, kuri yra sertifikuota kaip ekologiška, yra natūralios spalvos, ir kurios pirkimas remia vietos bendruomenes.
- Alpakos gali kryžminti su lamomis. Yra dvi alpakų veislės: „huacaya“ ir „suri“. Pirmajai būdingas tankus, gofruotas kailis, o antrajai – ilgesnė (ir labiau vertinama) vilna. Tačiau yra galimas ir alpakos-lamos hibridas, kuris JAV vadinamas „lalpaka“, o Pietų Amerikoje – huarizo. Tai – patelės alpakos ir lamos patinų jauniklis, kuris yra vertinamas dėl savo unikalios, ilgos vilnos.
- Alpakos moka kalbėti. Dažniausiai alpakos skleidžia dūzgimą. Jos tyliai niūniuoja, kai yra smalsios, patenkintos, susirūpinusios, nuobodžiaujančios, susijaudinusios ar atsargios. Kai šie gyvūnai išsigąsta arba kai jiems iškyla pavojus, jie skleidžia aliarmo šauksmą. Kai alpakos veisiasi, patinai skleidžia unikalų gerklų garsą, alpakų augintojų bendruomenei žinomą kaip „orgling“.
Apsilankykite alpakų ūkyje Jonavoje: https://www.jonavosalpakos.lt/