Darbo apranga ir darbo batai pagal profesiją

darbo batai

Jaunas ar senas darbuotojas, naujokas jau sukaupęs didelę patirtį, bet darbo saugos reikalavimų turi laikytis vienodai. Darbo sauga apibrėžia ne tik saugų elgesį, apdairumą, darbo įrengimų naudojimąsi pagal instrukcijas. Svarbu yra tai, kad dirbdami pavojingesnėmis sąlygomis darbuotojai vilkėtų tinkamą aprangą ir avėtų tinkamą avalynę. Darbo apranga priklauso nuo to, kuo dirbama, vadinasi darbo pareigos, profesija įpareigoja atitinkamai atrodyti darbe. Štai keli pavyzdžiai:

  • Gaisrininkas. Jo darbo apranga ir darbo batai turi būti atsparūs karščiui ir ugniai, kitaip jis negalėtų įveikti gaisro ir išgelbėti žmonių, kurie įtringa degančiame pastate.
  • Banko darbuotoja. Ji yra įpareigota vilkėti banko išduotą darbinę uniformą,tai yra jos darbinė apranga. O kaip su batais? Bankininkės darbo batai turėtų būti žemakulniai arba bekulniai. Aukštakulniai darbo aplinkoje bankininkei netinka, nes ji privalo išlaikyti oficialų įvaizdį, atitinkantį banko vidinę politiką.
  • Statybininkas. Šiam dažniausiai privaloma ne tik darbiniai kombinezonai, bet ir ryškiaspalvės liemenės, kad statybų aikštelėje būtų gerai matomi. Matomumas turi didelę reikšmę, nes statybų aikštelėje vienu metu vyksta daug darbų ir naudojama įvairi technika: mobilūs bokšteliai, kranai, kilnojantys konstrukcijas ir t. t. Dėl tos pačios priežasties darbo batai turėtų būti su apsaugomis. Jos reikalingos tuo atvejų, jei iš rankos išslysta kokia plyta, kuri teoriškai galėtų pataikyti statybininkui į jo paties koją ir sužaloti kojų pirštus. Dėl to darbo batai yra gaminami su metalinėmis nosimis.
  • IT specialistas. Iš esmės jo dabe nėra pavojingų darbo sąlygų, nes jis dirba kompiuteriu. Vadinasi, darbo saugos atžvilgiu jo apranga yra neįpareigojanti. Apranga jam yra svarbi tiek, kiek jam svarbus jo įvaizdis. Tas pats galioja jo batams. Jo darbo batai gali būti tinkantys tiek prie kostiumo, tiek prie džinsų, priklausomai nuo to, kaip jis mėgsta rengtis. Darbe IT specialistui netenka akis į akį bendrauti su klientais, todėl darbe aprangos kodo nėra kaip nėra ir privalomos konkrečios avalynės.

Keturios skirtingos specialybės, keturi skirtingi gyvenimai, keturios skirtingos darbo aplinkos. Aiškiai matyti, kad jiems keliami ne vienodai griežti reikalavimai. Banko darbuotoja turi būti pasitempusi, susitvarkiusi su klasikiniu kostiumėliu ar uniforma. Statybininkas savo darbo vietoje gali drąsiai vaikščioti purvinu kombinezonu ir niekam tai neatrodys juokinga ar neįprasta. Gaisrininkui darbo batai yra ypatingai svarbūs, nes nuo to, kokios kokybės yra darbo batai, priklauso didelė dalis jo sveikatos, išėjus iš pavojingos situacijos darbe. Tuo tarpu IT specialistas neskiria daug dėmesio avalynei ir daugiau dėmesio skiria savo stiliui, o ne saugumui. Apibendrinus matyti, kad keturi pavyzdžiai nėra visos rinkos analizė. Tai buvo tik ledkalnio viršūnė, kuri parodo, kiek daug įtakos žmogaus aprangai ir avalynei daro darbo aplinka.

Darbo batai turi būti pritaikomi pagal senoną. Vasarą tinkantys batai žiemą nebus avimi. Tai galioja ne tik darbo batams, bet ir paprastai avalynei. Beje, darbuotojams nereikėtų gėdytis, jei darbo batai nėra itin patrauklios išvaizdos. Pagrindinis kriterijus, kurį turi darbo batai – saugumo užtikrinimas juos avinčiam asmeniui. Kai dirbama pavojingomis darbo sąlygomis kaip gaisrininkai ar statybininkai, tai grožio standartai turi būti pamiršti dėl jų pačių. Apie tai šmonių vadovai darbuotojus turi iš karto informuoti jau per pirmą pokalbį dėl įsidarbinimo, nes pavojingose darbinėse situacijose darbo apranga ir darbo batai yra esminis dalykas. Jei darbuotojui yra nepriimtini batai su papildoma apsauga, tai tam darbuotojui metas atsisveikinti su įmone.