Kieto kuro katilai kūrenami net grūdais

kieto kuro katilai

Kieto kuro katilai jau daugelį metų pirmauja tarp šildymo katilų. Pagrindiniai šildymo katilų tipai skirstomi pagal kuro rūšį: dujiniai, skysto kuro (kūrenami dyzelinu), kieto kuro, elektriniai  ir kombinuoti (galima kūrenti skirtingų rūšių kuru). Kietojo kuro privalumai: ekologiškumas lyginant su skystu kuru kūrenamais katilais, ekonomiškumas (jei tik turite jėgų, noro ir galimybių pasirūpinti malkų atsargomis).

Kietojo kuro katilų kūrenimui gali būti naudojamas šis atsinaujinančios energijos šaltiniams priskiriamas kuras (biokuras):

  •  malkos, gabalinės medienos atliekos;
  • medienos skiedros;
  • medienos pjuvenos;
  • medienos pjuvenų briketai ir granulės;
  • grūdai;
  • grūdų atliekos.

Nemažai šiuolaikinių kietojo kuro katilų yra daugiau ar mažiau universalūs. Jie daugiausia skirti malkoms, bet juose, kaip papildomą arba rezervinį kurą, galima deginti ir anglis. Tačiau, kad kiekviena kietojo kuro rūšis geriausiai degtų, katilas konstruojamas skirtingai. Tai susiję su degimui skirto oro patiekimo į degimo zoną būdais. Anglimis kūrenami katilai nuo kūrenamų malkomis skiriasi tuo, kad pakura ir degimo kamera yra santykinai mažesnės. Malkiniai katilai gaminami iš plieno, kurio storis ir savybės labiau tinka medienos degimo temperatūrai.

Renkantis kieto kuro katilą labai svarbu tinkama galia. Jeigu ketinate kūrenti sausa mediena, galima rinktis labai ekonomišką dujų generacinį katilą. Drėgnesniam kurui reikia statyti apatinio degimo plieninį katilą arba ketinį katilą. Optimaliai veikiančio malkinio katilo naudingumo koeficientai prilygsta, o kartais net ir lenkia, kitų kuro rūšių. Malkos yra atsinaujinantis energijos šaltinis.

Jeigu katile, skirtame tik malkoms deginti, deginsime anglis, tai iškyla du pavojai. Pirmas – pakura didelė ir, prikrovus daug anglies, dėl didelio galingumo gali užvirti katile vanduo ir šildymo sistemoje. Antra – anglies kaitrumas žymiai didesnis už malkų, todėl degimo kameros sienelės patiria žymiai didesnius terminius įtempimus ir gali sutrūkinėti (ketus) arba pradegti (plienas).

Kietojo kuro kokybę nusako trys pagrindiniai parametrai:

  • kaloringumas – tai šilumos, išsiskyrusios visiškai sudegus tam tikrai kuro masei, kiekis;
  • drėgnumas – drėgmės kiekis, išreikštas procentais kuro naudojamosios masės atžvilgiu;
  • peleningumas – likutis, susidarantis kurui sudegus, t.y. pelenų kiekis sudegus kuro masės vienetui (kaloringumas matuojamas kJ/kg arba kcal/kg, drėgnumas ir peleningumas – procentais).

Pagrindinis kieto kuro katilų trūkumas – komplikuotas galingumo reguliavimas.