Lecitinas – nervinių bei smegenų ląstelių „statybinė medžiaga“

lecitinas

Lecitinas – tai medžiaga, priklausanti fosfolipidų grupei ir randama kiekvienoje gyvoje ląstelėje, dalyvaujanti „blogojo“ cholesterolio apykaitoje, padedanti valyti arterijas, labai plačiai vartojama ir naudojama kaip antioksidantas. Lietuvoje kas antra mirties priežastis yra širdies ir kraujagyslių ligos, kurias iššaukia didelis cholesterolio kiekis organizme, nuo to kasmet miršta dvidešimt keturi tūkstančiai žmonių. Lecitinas mažina „blogojo“ ir didina „gerojo“ cholesterolio kiekį, neleidžia cholesteroliui nusėsti ant kraujagyslių sienelių, gerina riebalų virškinimą ir maisto medžiagų pasisavinimą, yra kraujagyslių, smegenų ir nervų sistemos ląstelių energijos šaltinis, užtikrina ląstelių aprūpinimą maisto medžiagomis bei deguonimi, saugo nuo priešlaikinio senėjimo ir aterosklerozės atsiradimo.Lecitinas stiprina atmintį, padeda susikaupti ir išlaikyti dėmesį, gerina kepenų veiklą ir normalizuoja lytinių liaukų aktyvumą. Lecitiną 1850 m. atrado prancūzų mokslininkas Maurice Gobley, kuris pavadino jį lekithos, graikišku kiaušinio trynio terminu. Iki sojų perdirbimo pradžios kiaušinis buvo pagrindinis lecitino šaltinis. 

Pagrindinės sudedamosios lecitino medžiagos yra inozitolis ir cholinas. Be cholino organizmas negali normaliai funkcionuoti, yra pagrindinis nervinio impulso perdavėjas, nervinių ląstelių neuronų sudedamoji dalis, įeinanti į smegenų dangalų ir skysčių sudėtį. Lecitine esantis inozitolis – svarbiausia ląstelių membranų sudedamoji dalis, kurio tik pakankamas kiekis membranose užtikrina ląstelių aprūpinimą maisto medžiagomis ir deguonimi. Lecitinas dalyvauja įvairiuose gyvybę palaikančiuose procesuose. Iš lecitino gaminasi acetilcholinas, kuris labai reikalingas atminčiai. Tai – organinė aliejinga medžiaga, gerai veikianti sausus ir lūžinėjančius plaukus, mažinanti pleiskanų formavimąsi, stiprinanti odos apsaugines funkcijas, minkštinanti odą. Jei grožio priemonės sudėtyje yra lecitino, vadinasi, šis antioksidantas saugos odą nuo neigiamo laisvųjų radikalų veikimo.Ilgą laiką jo trūkstant gali atsirasti nervų sistemos sutrikimų: nemiga, nervinė įtampa, išsiblaškymas, padidėja nutukimo, chroniško nuovargio rizika. Ilgainiui gali pablogėti uoslė ir skonio jutimas, atmintis, išsivystyti Alzheimerio liga.
F322 (lecitinas) – tai emulsifikuojamoji medžiaga, dažnai kaip antioksidantas naudojama vandeniui ir riebalams sujungti.

Lecitino randama sojos pupelėse, šviežio kiaušinio trynyje, alaus mielėse, riešutuose, liesoje varškėje, kepenyse, pasukose, žuvyje, grūduose, daržovių sėklose ir jų aliejuje. Būtina atsiminti, kad apdorojant maistą, didelė lecitino dalis prarandama, tad, norint gauti pakankamą jo dozę, reikėtų vartoti kuo daugiau neapdorotų anksčiau išvardintų produktų.