Kad rašomasis stalas netaptų skausmo priežastimi…

Rašomasis stalasRašomasis stalas, darbastaliai – baldai, prie kurių kasdien praleidžiame daugiausia laiko mokykloje, darbo vietoje, namuose. Netaisyklinga laikysena tais atvejais, kuomet dirbame, mokomės, skaitome gali būti regos, laikysenos, kraujotakos sutrikimų ir nepakankamo darbingumo priežastimi. Bloga laikysena trukdo normaliai vidaus organų veiklai, vėliau atsiranda nuolatiniai nugaros skausmai, dažnai kankina nuovargis, yra trikdoma širdies ir kvėpavimo sistemų veikla.

Pirmiausia rašomasis stalas ar darbastalis turi atitikti žmogaus ūgį. Netaisyklingai laikysena formuojasi ir dėl per mažo, ir dėl per didelio rašomojo stalo. Patogiausias rašomojo stalo darbastalio dydis: ilgis nuo 110 cm, plotis nuo 55 cm, standartinis aukštis 72-76 cm. Renkantis darbastalį reikėtų iš kart apsvarstyti, ar bus reikalinga vieta kompiuteriui. Rašomąjį stalą arba darbastalius statyti reikėtų šviesiausioje patalpos vietoje, šonu prie lango, kad šviesa sėdinčiam dešiniarankiui žmogui būtų iš kairės, o kairiarankiui – iš dešinės.

Taisyklingai sėdėti – tai sėdėti tiesiai, giliai, kūno svorį vienodai paskirstant abiems sėdmenims, nugarą atrėmus į kėdės ar suolo atramą, galvą truputį palenkus į priekį. Stuburo pagrindas turi būti ant kietos ir tiesios kėdės, nugara prigludusi prie kėdės atlošo, pilvas neatpalaiduotas, pečiai tiesūs, galva pakelta aukštai, tačiau neužversta. Kojos turi remtis į grindis visa pėda, keliai sudaryti 90 laipsnių kampą.

Blogas darbo vietos išplanavimas susijęs su neteisingu kompiuterio ekrano aukščio arba vietos parinkimu. Dažniausiai jie statomi per aukštai ir dėl to ilgainiui gali tapti kaklo, pečių ligų priežastimi. Jeigu ekranas pasukamas kampu, tuomet, stebėdamas ekraną, žmogus priverstas pasukti viršutinę kūno dalį, kas didina juosmens skausmų riziką. Darbastalio aukštį reikia parinkti taip, kad ekrano viršus būtų 5-8 cm aukščiau vartotojo akių lygio, o klaviatūrą talpinti alkūnės lygyje. Kėdės aukštis turi užtikrinti, kad pėdoms esant ant grindų arba ant atramos, šlaunys būtų lygiagrečios kėdės sėdimajai daliai.

Darbastalio aukštis turi būti pritaikytas ir prie paties darbuotojo ūgio. Ilgiau stovint prie darbastalio greitai pavargsta skeleto raumenys, tad vertėtų kartais kūno svorio centrą perkelti nuo kulnų ant pirštų ir atvirkščiai. Vieną koją galima užkelti ant nedidelio paaukštinimo, bėgant laikui jas pakaitalioti.

Taisyklinga laikysena sėdint, stovint prie rašomojo stalo ar darbastalio taip pat yra darbo įrankis, kuris padeda atlikti užduotis kuo mažiau apkraunant raumenis, raiščius, sąnarius bei kaulus.